Gizlilik politikası

MachineryZone hizmetini güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için, işbu Kişisel bilgilerin gizliliği politikası ile, MB Diffusion'un kişisel verilerinizi toplama, kullanım ve koruma yöntemleri ve koşulları açıklanmaktadır.

I -Toplanan verilerin türü


 • Paylaştığınız veriler

  Verilerin zorunlu veya isteğe bağlı oluşu, verilerin toplanması sırasında bir yıldız işareti ile size bildirilir.

  Hesap oluşturma

  MachineryZone üzerinde bir hesap oluşturduğunuzda, bu bilgileri bizimle paylaşmanız gerekir: Ülke, Faaliyet alanı, Medeni durum, Soyadı, Ad, E-posta Adresi, Posta Adresi, Telefon Numarası.

  Ayrıca bizimle şu bilgileri paylaşabilirsiniz: Doğum tarihi, fotoğraf, meslek.

  Hesabınızdan kredi satın alırsanız, bizimle ödeme için gerekli bilgilerinizi de paylaşmanız gerekir. Bu bilgiye yalnızca "PCI-DSS" (Payment Card Industry Data Security Standard) adı verilen güvenlik standardına tabii ödeme hizmet sağlayıcımız tarafından erişim sağlanacaktır. Alt yüklenici sıfatıyla hareket eden hizmet sağlayıcımız, yalnızca hizmetlerini gerçekleştirmesi için gerekli kişisel bilgilere erişim sağlar, bu bilgileri başka amaçla kullanmaya izinli değildir. Ayrıca, bu kişisel bilgileri işbu bilgilerin gizliliklerinin korunması politikasına göre ve kişisel verilerin korunmasına yönelik yasaya uygun olarak kullanmaya yükümlüdür.

  İlan bırakma

  MachineryZone üzerine bir ilan bıraktığınızda, şu bilgileri bizimle paylaşmanız gerekmektedir: Ülke, Faaliyet alanı, Medeni durum, Soyadı, Ad, E-posta adresi, Posta adresi, Telefon adresi. Ayrıca, yalnızca alt yüklenici sıfatıyla hareket eden, ödeme hizmeti sağlayıcımız tarafından erişebilecek olan, ilan ekleme ve yayınlama seçeneklerinin ödemesi için, bize ödeme bilgilerinizi (kredi kartı numarası) iletmeniz gerekir.

  Bir ilana cevap

  Bir ilana cevap verdiğinizde, ad, e-posta adresi, telefon numarası ve ülke bilgilerinizi bizimle paylaşmanız gerekmektedir. Bir iş ilanına cevap verecekseniz, CV'nizi yükleyebilirsiniz.

  Konum tabanlı arama

  Ana sayfamızdaki "Çevremdeki tüm donanımlar" özelliğini kullandığınızda, çevrenizde bulunan donanımların aranması için coğrafi konum verilerinizi bize bildirmeyi kabul edersiniz.

  Müşteri hizmetleriyle iletişim veya ihbarda bulunma

  Müşteri hizmetleri ile iletişim kurduğunuzda, isminizi, faaliyet alanınızı, ülkenizi, e-posta adresinizi ve telefon numaranızı paylaşmalısınız
  Bir ilanı ihbar ettiğinizde, e-posta adresinizi bizimle paylaşmanız ve yorum alanını doldurmanız gerekmektedir.

  Ulaşım Hizmeti:

  Ulaşım/taşımacılık alanında uzman iş ortaklarımızdan fiyat teklifi almak amacıyla bir ilan bıraktığınızda, e-posta adresi, telefon numarası ve çıkış-varış noktaları bilgilerini bizimle paylaşmanız gerekir. Bu bilgiler, bilgilendirilme talebinize cevap verecek ve bir fiyat teklifi oluşturacak olan, ulaşım/taşımacılık alanında uzman iş ortağımıza iletilirler.

  Uzmanlık Hizmeti:

  Donanımınız için bir ekspertiz talebinde bulunduğunuzda, adınızı, e-posta adresinizi, telefon numaranızı ve posta adresinizi bizimle paylaşmanız gerekir. Bu bilgiler, ekspertiz talebinize cevap verilmesi amacıyla, çalışma ortağımız Peritia Services'e ulaştırılırlar.

  Finansman Hizmeti:

  Maddi finansman için başvurduğunuzda, ad, soyadı, e-posta adresi, telefon numarası, faks numarası ve posta adresi bilgilerinizi bizimle paylaşmanız gereklidir. Bu bilgiler, iletişim isteğinizi yanıtlaması ve size kişiselleştirilmiş bir finansman teklifi göndermesi için, iş ortağı Banque Populaire'e iletilir.

 • Hizmetlerimizi kullandığınızda otomatik olarak topladığımız bilgiler

  Bir arama gerçekleştirdiğinizde, bir ilan verdiğinizde veya bir ilanı cevapladığınızda, sitemizi ve uygulamalarımızı içeren hizmetlerimize eriştiğinizde (veya başka şekilde kullandığınızda), kullanım verilerini kaydederiz. Özellikle, ulaşım kitlesi ölçümleri gerçekleştiriyoruz, örneğin, görüntülenen sayfaların sayısını, siteye yapılan ziyaretlerin sayısını ve siteye gelen ziyaretçilerin aktivitelerini ve geri dönüş sıklıklarını ölçüyoruz. Sizi tanımlamak ve etkinliğinizi kaydetmek için giriş kimlik bilgilerini ve çerezleri ve IP adresinizi kullanıyoruz.

  Ayrıca, tarayıcınız, cihazlarınız ve İnternet bağlantınız hakkında teknik verileri de toplayabiliyoruz.

II - Verilerinizin kullanımı


 • Bağlı olduğumuz sözleşme kapsamında, verilerinizi, aşağıda sayılanlar başta olmak üzere, size hizmetlerimizi ulaştırmak amacıyla kullanıyoruz:

  • İlanınızın yayınlanmasını sağlamak;
  • Hesabınızın oluşturulmasını ve yönetimini sağlamak;
  • Alınan mesajları okumanızı ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmanızı sağlamak;
  • İlanlarınızın yayınlanma hizmetlerini satmak ve fatura oluşturmak ;
  • Size hizmetlerimizin kullanımına ilişkin e-posta adresleri göndermek;
  • Müşteri destek hizmetlerine sorulan sorulara cevap vermek;
  • Bir MB Diffusion hizmet ortağı ile iletişime geçmenizi sağlamak;
  • Bir ilan paylaşmanızı sağlamak.
 • Meşru menfaatimiz kapsamında, verilerinizi aşağıdaki amaçlarla kullanıyoruz:

  • Hizmetlerimizi nasıl kullandığınızı anlamak için, pazar analizleri ve istastistiksel çalışmaları gerçekleştirmek;
  • Size şahsınıza özel içerik sunmak ve kullanıcı tecrübenizi iyileştirmek;
  • size yalnızca MB Diffusion tarafından hazırlanan ve yalnızca MachineryZone sitesinin hizmetlerine ilişkin ticari teklifler ve/veya promosyon teklifleri göndermek;
  • Dolandırıcılıkla mücadele etmek.
 • Meşru menfaatimize dayanarak, verilerinizi sitemizdeki reklamlarımızı size özel olarak düzenlemek için de kullanıyoruz ve bunları aşağıdaki verilerden bazılarını birlikte ya da ayrı ayrı kullanarak yapabiliriz:

  • Hizmetimizin kullanımı ile elde edilen veriler (ziyaret edilen kategoriler)
  • Çerezler ve takip yazılımları ile topladığımız, yukarıdaki maddede bahsedilen teknik veriler ve bağlantı kimlik bilgileri

  Rızanızın alınmasını takiben, şunları yapabiliriz:

  • bulunduğunuz yere yakın donanım ilanlarının sunulması için coğrafi konumunuzun tespit edilmesi
  • Verilerinizi, sitemiz veya üçüncü kişi siteleri üzderinde, reklamlarımızın kişiye özel uyarlanması amacıyla, veri kullanımı sorumluları olan, reklam iş ortaklarımızla paylaşmak.
   Kişisel verilerinizi sizin onayınız olmadan üçüncü taraf ortaklarımızla paylaşmayız. Bununla birlikte, bir reklamı tıklarsanız, reklam veren tıkladığınız sayfayı görüntülediğinizi bilecektir.
  • Size üçüncü kişilerden gelen ticari teklifleri ve/veya promosyon tekliflerini iletmek. Bu ancak, MB Diffusion'un bu üçüncü taraf şirketlerin tekliflerine erişimi teklif eden bir mesajına cevaben rızanızın alınması durumunda söz konusu olacaktır.
   MB Diffusion tarafından üçüncü taraflara hiçbir şekilde veri tabanı satışı yapılmamaktadır.
  • Finansman, uzmanlık veya ulaşım hizmeti arıyorsanız, iletişim bilgilerinizi bazı iş ortaklarımıza göndermek.

  Nihayetinde, verilerinizi yasal yükümlülüklermizi yerine getirmek için ve kanıt amacıyla da kullanabiliriz.

III - Verilerin alıcıları


Topladığımız verilere, yukarıda sayılan amaçların gerçekleştirilmesi için idari ve teknik açıdan hareket eden, alt yüklenici sıfatıyla hareket eden, hizmet sağlayıcılarımız tarafından erişilebilir (adres sağlayıcı, ödeme hizmeti sağlayıcı, reklam teknolojisi vb.). Bu bağlamda, topladığımız veriler Avrupa Birliği dışına aktarılabilir. Böyle bir durumda, bu veri aktarımı için, alıcı ülkede kişisel verilerinizin yeterli düzeyde korunmasının sağlandığından veya yasa tarafından öngörülen uygun taahhütlerin dikkate alındığından emin oluruz.

Yasal yükümlülüklerimiz kapsamında, kişisel bilgileriniz sadece yasal talep üzerine yetkili idari ve adli makamlara iletilebilir.

Hizmetlerine başvurduğumuz bazı çalışma ortakları, verilerin kullanımından sorumlu taraf olarak verilerinizi toplayabilirler: Bunlar burada belirtilen çalışma ortaklarımızdır.

Ayrıca, sitemiz üzerindeki çevrimiçi formları kullanarak, çalışma ortaklarımızdan bir ekspertiz, finansman veya ulaşım talebinizde bulunduğunuzda, iletişim bilgileriniz bir veya daha fazla (belirlediğiniz kriterlere göre) sayıdaki çalışma ortağımız ile paylaşılır. Ulaşım hizmeti sağlayan çalışma ortaklarımızın listesini burada bulabilirsiniz, ekspertiz, finansman.

Bir ilana cevap verdiğinizde, iletişim bilgileriniz, bilgilerin kullanımından sorumlu kişi olan, ilan sahibi ile paylaşılır.

IV - Veri işleme sorumlusu


Merkezi 98 Allée des Champs Elysées, 91080 COURCOURONNES Fransa adresinde bulunan, Evry Ticaret Odasına 432 552 966 SIREN numarası ile kayıtlı, Genel Müdür sıfatıyla Sayın Olivier Eudes-Flavier tarafından temsil edilen MB Diffusion, MachineryZone Hizmeti üzerinden topladığı verilerin kullanımından sorumlu kişidir.

MB Diffusion tarafından yürütülen amaçlarla, idari (hukuk, muhasebe ..) ve teknik (analitik araçlar ..) işlemler çerçevesinde, MB Diffusion'un ana hissadar şirketi Schibsted Fransa da verilerin kullanılmasından sorumludur.

V - Saklanma süresi


Kişisel verilerinizin saklanma süesi, toplanma amaçlarına göre değişir:

 • Müşteri verileri (kimlik, elektronik koordinatlar, servis kullanım tarihi) iş ilişkisinin bitiminden itibaren 3 yıl süreyle saklanır.
 • Coğrafi konum verileri, ilanların coğrafi konuma göre aranması için gerekli süreden fazla muhafaza edilmeyecektir.
 • Hesabınızın yönetimi ve ilanlarınızla ile ilgili veriler, silme tarihinden itibaren 5 yıl süreyle saklanır ve bu, yalnızca ispat amacına yöneliktir.
 • Muhasebe belgeleri, muhasebe kanıtı olarak 10 yıl süreyle saklanır.
 • Kredi kartı bilgileriniz tam ödeme yapılıncaya kadar ödeme sağlayıcımız tarafından, şikayette ispat için kanıt olarak, 13 ay veya vadeli kredi kartı ise 15 ay muhafaza edilir.
  Kartınızın kriptogramı yalnızca her bir işlemi tamamlamak için gereken süre boyunca saklanır.
 • Yargı talebine konu olabilecek veriler (bağlantı detayları, kimlik, iletişim bilgileri, işlem verileri) toplanmalarından itibaren 12 ay süreyle saklanır.

VI - Haklarınız


Kişisel verilere ilişkin yasal düzenlemelere göre, kişisel verilerinize ilişkin olarak aşağıdaki haklara sahipsiniz:

 • Erişim: Verilerinizin kullanıp kullanılmayacağına dair onayınızın alınması ve onay verdiğiniz bilgilere erişim hakkınızdır.
 • Düzeltme: Mümkün olan en kısa zamanda, doğru olmayan verilerinizin düzeltilmesi ve eksik verilerinizin tamamlanmasını sağlamak hakkınızdır.
 • Silme/Kaldırma: Mümkün olan en kısa zamanda, saklama yükümlülüklerimize ve zorunluluklarımıza halel gelmeksizin, verilerinizin silinmesini sağlama hakkınızdır.
 • Sınırlandırma: Verilerinizin doğruluğuna itiraz ettiğinizde, verilerinizin kullanımının hukuka aykırı olduğunu düşündüğünüzde veya haklarınızı yargı huzurunda savunmaya, kullanmaya ve itiraza ihtiyacınız olduğunda, verilerinizin kullanımını sınırlandırma hakkına sahipsiniz.
 • İtiraz: MB Diffusion'ın meşru ve zorlayıcı nedenleri dışında, verilerinizin herhangi bir zamanda MB Diffusion tarafından kullanılmasına karşı çıkmak hakkınızdır. Ayrıca, verilerinizin müşteri araştırması amacıyla kullanımına itiraz edebilirsiniz.
 • Taşınabilirlik: Verilerinizi yapılandırılmış, yaygın olarak kullanılan, makine tarafından okunabilir ve çalışabilir bir biçimde almak ve tarafımızdan herhangi bir engel söz konusu olmaksızın, başka bir veri sorumlusuna iletmek hakkınızdır.
 • Sizi ilgilendiren veya sizi etkileyen hukuki neticeler doğuran, otomatize bir veri kullanımına ilişkin münhasır olarak oluşturulmuş bir kararın konusunu, bu kararın bir neticeye varılması açısından gerekli olması veya bir sözleşmenin uygulanması için yasal açıdan izin verilmesi durumu haricinde, teşkil etmeme hakkına sahipsiniz.
 • Bir denetim makamına şikayette bulunma hakkına sahipsiniz. Ölüm halinde kişisel verilerinizin kaderine ilişkin talimat verme hakkına sahipsiniz.

Diğer yandan, arzu ettğiniz herhangi bir zamanda, Kullanıcı Hesabınızın kişisel bilgilerinde değişiklik yapabilirsiniz. Hesabınıza gitmeniz ve "Profilim" üzerine tıklamanız yeterlidir.

Unutulma, taşınabilirlik haklarınızı ve erişim haklarınızı kullanabilirsiz; lütfen Kullanıcı Hesabınızda "Profilim" sekmesine gidin. Diğer haklarınızı kullanmak için, lütfen müşteri desteğimiz ile iletişime geçin.

Çerezlerin kullanımına ilişkin tercihlerinizi, buraya tıklayarak da belirtebilirsiniz.

VII - Veri koruma sorumlusu


MB Diffusion'ın bağlı şirketlerden biri olduğu Schibsted France, Veri Koruma Görevlisi olarak atanmıştır. E-posta ile fr.privacy+mb-diffusion@schibsted.com adresinden veya posta ile Schibsted Fransa 85-87 rue du Faubourg Saint-Martin - 75010 Paris Fransa adresinden ulaşabilirsiniz.

VIII - Verilerinizin güvenliği


Bilgilerinizi, riske uyarlanmış bir güvenlik seviyesini garantilemek için, uygun teknik ve organizasyonel önlemlerin yardımıyla koruyoruz. Tedbirlerimiz, güvenlik duvarları, veri merkezlerimize fiziksel erişim kontrolleri ve bilgi erişim izni denetimleri içerir.

Çerezler:

MB Diffusion, sitemiz ve uygulamalarımız üzerindeki dolaşımınız sırasında çerezlerin kullanımı hususunda size açık ve şeffaf bilgi sunmayı arzu etmektedir.

I - Bir çerez nedir?

Bir çerez, çevrimiçi bir hizmetin incelenmesi sırasında tarayıcı yazılımınız tarafından donanımınızın (bilgisayar, tablet, cep telefonu) sabit diskine depolanan bir metin dosyasıdır.
Bu, sitemizdeki bir sayfayı bilgisayarınızdan veya mobil cihazınızdan her açtığınızda bize bir www.machineryzone.com.tr çerezi gönderildiği anlamına gelir. Sitemizi veya uygulamalarımızı ziyaret ettiğinizde biz veya üçüncü kişiler tarafından kaydedilen çerezler, sizi kişisel olarak tanımazlar, ancak kullanmakta olduğunuz cihazı tanırlar. Çerezler hassas kişisel verileri depolamazlar, ancak donanımınızın ileride yeniden tanınabilmesi için, dolaşımınız hakkında bilgi sunarlar.
Çerezler cihazınıza hiçbir şekilde hasar vermezler, örneğin hizmetlerimizin içeriğinin uyarlanması, bazı alanların önceden doldurulması, tercihlerinizin bulunması gibi kolaylıklar sağlarlar.
Çerezlerin cihazınıza kaydedilip kaydedilmeyeceği hususunda tercih size aittir. Çerezlerin yönetimi ve kontrolü hakkında özel bilgi için lütfen "Çerezlerle ilgili tercihleriniz" bölümüne bakın.

II - MB Diffusion tarafından kullanılan çerezler

1. İşlevsel çerezler

İşlevsel çerezlerimiz bize şu imkanları sağlar:

Bu çerezlerin saklanma süresi 13 aydır.

2. Analitik çerezler

Yayınladığımız analiz çerezleri, sitelerimizi ve uygulamalarımızı daha iyi anlamamıza ve kullanım hacimleri ve sıklığı istatistikleri oluşturarak kullanıcı parkurumuzu (ziyaret edilen konular ve içerikler, parkurlar...) geliştirmemize olanak tanır.

Bu çerezlerin saklanma süresi 13 aydır.

3. Hedefli reklam çerezleri

MachineryZone sayfasına yaptığınız ziyaretlerde, kullanıcı profillerinin oluşturulması, Gizlilik Politikamızda açıklandığı şekilde, sitemiz üzerinden, size ve ilgi alanlarınıza uygun hedefli reklam içeriklerinden faydalanmanızın sağlanması için, donanımınıza çerezler yerleştirebiliriz.

Ayrıca hedefli reklam çerezleri de kullanılmaktadır:

Reklam amaçlı çerezlerimizin süresi 60 gündür.

III - Ortaklarımızın çerezleri

Çerezler, tarayıcınıza, verilerden sorumlu kişiler olan iş ortaklarımız tarafından, onayınızın alınmasını takiben yerleştirilebilirler. Bu tip çerezlere, üçüncü kişi çerezleri adı verilmektedir.

Bu şu durumlar için geçerlidir:

MB Diffusion, bu iş ortağı şirketlerinin çerezlerini yönetmez ve bu çerezler ve bunlar aracılığıyla toplanan verilerin kullanımı hususunda hiçbir şekilde kontrol veya sorumluluk sahibi değildir. Bu bağlamda, bu çerezlerle ilgili bu ortakların kendi politikalarını incelemenizi öneririz.

Buraya tıklayarak, bu çalışma ortaklarının listesine ulaşabilir ve tarayıcınıza bırakılan çerezlerini kontrol edebilirsiniz.

IV - Çerezlere ilişkin seçimleriniz

Çerezlere ilişkin arzunuzu herhangi bir zamanda ifade etmek veya tercihlerinizde değişiklik yapmak için, aşağıda belirtilen yollara başvurabilirsiniz:

Diğer faydalı kaynaklar

Çerezler ve çerezlere ilişkin seçimleriniz hakkında daha fazla bilgiyi, aşağıdaki adreslerden edinebilirsiniz:

Ayrıca, bu bağlantıyı takip ederek sitemizdeki çerezler ve / veya hedefli reklamcılıkla ilgili sorularınız veya talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.